Månadens barnpyssel

[inlägget presenteras i samarbete med Panduro Hobby]

Den här månaden har jag testat Panduro Dough soft, en silkesmjuk och härlig barnlera i många glada färger. Leran är lufttorkande och superlätt och väger nästan ingenting. Jag provade två olika projekt som båda blev himla bra!

Leran går att forma eller kavla och jag använde en linjal och en glasburk för att göra sidor, lock och botten till mina små askar. Sedan var det bara att fästa den långa remsan lera runt botten, dekorera locket med ögon, mun och en lite större näsa som knopp. Sedan lät jag leran lufttorka i ett dygn ungefär.

Askarna blev superfina och perfekta att förvara småsaker i.

Av spillbitarna som blev över rullade jag pärlor till ett halsband. Blanda vilka färger du vill, rulla till en kula och stick igenom en grillpinne eller liknande, sedan är det bara att låta dem torka.

Jag använde en elastisk tråd och en nål och trädde alla pärlorna på tråden och knöt ihop. Halsbandet blev härligt färgglatt och väger nästan ingenting, perfekt för trötta nackar!

Jag älskade verkligen att jobba med den här leran och kommer garanterat att göra flera projekt ihop med Lena i framtiden!

Foto: Kreativa Karin (Andersson)

Märkt , , , , , , , , ,

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: